Sjednat si povinné ručení je dnes snadné, vypovědět smlouvu už však tak jednoduché není. Je potřeba respektovat lhůty pro podání výpovědi. Přečtěte si, v jakých situacích lze smlouvu ukončit a jak při tom správně postupovat.
PxFuel.com
Povinné ručení můžete ukončit z několika důvodů, vždy je však nutné dodržet správný postup a dodržet zákonem stanovené lhůty. Mějte také na paměti, že jakmile vám stávající smlouva končí, musíte mít sjednanou již novou. V opačném případě vám hrozí několikatisícová pokuta.
Kdy lze ukončit povinné ručení
1. Ke konci pojistného období
V tomto případě není potřeba dokládat důvod ukončení smlouvy, je však nutné odeslat výpověď minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období. Datum výročí smlouvy najdete na zelené kartě a samozřejmě také přímo ve smlouvě.
2. Do 2 měsíců od uzavření smlouvy
Bez udání důvodu lze od smlouvy odstoupit do 2 měsíců od jejího uzavření. Po uplynutí osmidenní výpovědní lhůty pojištění zanikne.
3. Do 3 měsíců od vzniku pojistné události
Pokud nejste spokojeni s pojistným plněním či postupem pojišťovny, můžete do 3 měsíců od nehody smlouvu ukončit. V tomto případě povinné ručení zaniká po 30 dnech od doručení výpovědi.
4. Při prodeji či likvidaci vozidla
V těchto případech zaniká povinné ručení dnem doručení výpovědi, kterou pojišťovně musíte zaslat spolu s kopií smlouvy o prodeji či záznamu o vyřazení auta z evidence.
5. Dojde-li k navýšení pojistného
Povinné ručení můžete ukončit také z důvodu zvýšení ceny pojistného. Výpověď však musíte podat do 30 dnů ode dne, kdy vám pojišťovna navýšení ceny oznámila.
Jak pojistnou smlouvu vypovědět
Nejjednodušší je stáhnout si vzor výpovědi smlouvy o povinném ručení z internetu a vyplnit potřebné údaje. Výpověď můžete poslat doporučeně poštou, datovou schránkou nebo donést osobně na pobočku pojišťovny. Do 30 dnů od doručení výpovědi vám pojišťovna zašle potvrzení o době bezeškodného průběhu a ukončení smlouvy.
Jak sjednat nové povinné ručení
Při výběru nového povinného ručení se nenechte zlákat nízkou cenou, ale řiďte se výší limitu. Částky za újmu na zdraví nebo na majetku se totiž mohou vyšplhat i na několik desítek milionů korun. Nejnižší zákonem stanovený limit je sice 35 milionů korun, obecně se ale doporučuje mít limit alespoň 50 milionů korun. Řada pojišťoven navíc nabízí slevu za sjednání povinného ručení online, ta u Generali Česká pojišťovna činí dokonce 20 %.
Datum: 15.12.2020

