Povinné ručení musí mít sjednané každý vlastník motorového vozidla. Jak je to ale s povinným ručením při přepisu vozidla? Kdy by si ho měl nový vlastník nejlépe zřídit?
Jak na přepis vozidla?
Od roku 2016 byl proces přepisu vozidla zjednodušený. Dříve bylo nutné vozidlo nejprve odhlásit a pak přihlásit. Dnes se auto převádí přímo na kupujícího.
K převodu auto dochází na registru vozidel zvoleného úřadu obce s rozšířenou působností. K přepisu auta je zapotřebí několik dokumentů:
- kupní smlouva (uzavřená mezi kupujícím a prodávajícím)
- velký a malý technický průkaz
- zelená karta (tím prodávající dokládá zaplacené povinné ručení)
- doklady totožnosti obou stran
- protokol o evidenční kontrole - ten získá prodávající na STK, nesmí být starší než 30 dní
- vyplněná žádost o zapsání vozidla do registru silničních vozidel
S sebou také bude potřeba 800 Kč na uhrazení správního poplatku. Evidenční kontrola vyjde na 400 Kč. Samotný převod vozidla tedy přijde člověka na minimálně 1 200 Kč.
Dohodnout se na termínu dostavení na daný úřad s kupujícím může být obtížné. Proto si lidé často sjednávají dokument plná moc k přepisu vozidla. Tím může kupující pověřit prodávajícího (nebo naopak), aby za něj převod na úřadě vyřídil.
Plná moc se sjednává velmi běžně. Ušetří jedné ze stran cestu na úřad.
Plná moc k přepisu vozidla musí obsahovat několik věcí, např. identifikační údaje zmocnitele a zmocněnce, typ úkonu, ke kterému je zmocněnec oprávněn nebo úředně ověřený podpis. Všechny detaily, které musí plná moc obsahovat, lze nalézt v tomto článku.
Jak je to ale s povinným ručením při přepisu vozidla?
Kdy vyřešit povinné ručení?
Na rozdíl od jiných pojištění, povinné ručení není dobrovolné. Ti, co jej nemají, se dopouští přestupku. Poplatek je může přijít až na 40 000 Kč informuje webový portál www.hardyn.cz, který se zabývá radami pro rodinné a firemní finance.
Povinné ručení je třeba řešit co nejdříve, ideálně ještě před samotným přepisem.
Povinné ručení se sjednává pro daný vůz. Na portále www.hardyn.cz doporučují, že se vyplatí zeptat se prodávajícího na současné zákonné pojištění a kdy končí. Díky tomu se lze vyhnout placení povinného ručení dvakrát pro stejné auto.
Ve chvíli, kdy povinné ručení prodávajícího končí, musí jej nový vlastník znovu uzavřít. V dnešní době se již nejedná o složitý proces. Povinné ručení se dá získat přes internet.
Online srovnávače zákonného pojištění mohou ušetřit až tisíce korun ročně.
Jelikož je povinné ručení nedobrovolné a nepřináší žádné výhody, doporučuje se využít internetové srovnávače. Srovnávače pojištění umožní porovnat jednotlivé nabídky a vybrat si to nejlevnější pojištění auta.
Závěr
Ačkoliv byl přepis vozidla o něco zjednodušen, pořád vyžaduje jisté úsilí. Člověk by také neměl zapomínat na poplatky spojené s přepisem vozidla - 800 Kč správní poplatek a 400 Kč protokol o evidenční kontrole z STK.
Povinné ručení se rozhodně vyplatí řešit s prodávajícím ještě před samotným přepisem vozidla. Díky tomu se lze vyvarovat situacím, kdy je pro stejný vůz nějakou dobu placeno povinné ručení jak kupujícím, tak prodávajícím.



