Důsledná péče o pneumatiky má ekonomické i bezpečnostní důvody. Víte, jak na údržbu, která se vám vyplatí? V tomto článku najdete hned několik tipů – od pravidelné kontroly před jízdou až po správné uskladnění.
Přezutí je základ
Sebevětší snaha o údržbu není moc platná, pokud nerespektujete aktuální sezonu. Před zimou vždy přezujte z letních pneumatik na zimní, ze zákona nejpozději 1. listopadu. Stejně tak je vhodné s ústupem nízkých teplot přezout zpět na letní.
Zákon ukládá povinnost obutí zimních pneumatik do 31. března, za mezní teplotu z hlediska samotné jízdy se považuje 7 °C. Pokud si s přezouváním nechcete lámat hlavu, vybírejte kvalitní celoroční pneu.
Defekty a sjetí vzorku
Bezpečná jízda na zimních, letních i celoročních pneumatikách začíná vizuální kontrolou před každým vyjetím na silnici. Výraznější defekt by měl být rozpoznatelný na první pohled.
Na měření hloubky dezénu už se vyplatí vzít si pomůcky. Minimální hloubku danou zákonem, tedy 1,6 mm, měřte digitálním hloubkoměrem nebo speciální kartičkou. Nedostatečná hloubka dezénu se dá odhalit také pouhým okem pomocí výstupů v drážkách – pokud nevyčnívají a jsou s okolním dezénem v rovině, vzorek je sjetý.
Tlak v pneu
Alespoň jednou měsíčně je také nutné změřit správný tlak v pneumatikách. Doporučenou hodnotu tlaku najdete v návodu k automobilu. Nedostatečně natlakované pneumatiky dohustěte a kontrolujte také stav ventilů, zda nejsou nějakým způsobem poškozené.
Zásady skladování
V případě, že nejezdíte na celoročních pneumatikách, ale na podzim a na jaře vždy přezouváte, měli byste také vědět, jak skladovat pneumatiky. Přikrýt je na zahradě plachtou rozhodně nestačí.
Nepoužívané pneumatiky potřebují tmavé, suché a chladné místo. Vhodné není sluneční záření nebo průvan. K uskladnění tak ideálně poslouží třeba garáž nebo sklep. Pokud vhodným místem nedisponujete, můžete si zaplatit uskladnění v pneuservisu.
Pneumatiky bez ráfku se správně skladují postavené vedle sebe, pneu na ráfku naopak naskládejte na sebe, případně je zavěste na háky. Nedodržením doporučených postupů ke skladování trpí hlavně materiál – povrch gumy se snadněji potrhá, pryžová směs celkově ztrácí své vlastnosti a stává se méně kvalitní.
Správná péče se vyplatí
Péče o pneumatiky se řidičům vyplatí hned z několika hledisek. Jízda na dobře udržovaném vzorku je ekonomičtější – spotřeba je nižší, gumy v dobrém stavu navíc umožní delší dojezd. Nezanedbatelný je ekologický přínos, tím nejdůležitějším faktorem však zůstává především vaše bezpečnost. Proto pokud se blíží doba, kdy vaše pneumatiky přece jenom doslouží, co nejdříve zakupte nové. Jízda na opotřebeném vzorku je zcela zbytečným hazardem se životem.

