Jak začít s veteránem?

Diskuze o automobilech, renovace, projekty.
Odpovědět
ireas
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 20. dub 2017 11:52:59

Jak začít s veteránem?

Příspěvek od ireas » čtv 20. dub 2017 11:59:05

Dobrý den, veteráni mě lákají už poměrně dlouho a poslední dobou se pomalu dostávám do stadia, kdy bych si i nějakého mohl dovolit. Je to však tak, že mě víc baví auta opravovat a renovovat než v nich jezdit. Tímto vás tedy prosím o radu jak s veterány začít. Nikdy jsem žádného nevlastnil a v rodině se také žádný nevyskytuje. Rád bych si do začátku pořídil něco levného (auto, na motorku nemám řidičák) a postupně si ho dal do kupy a naučil se při tom co se jak dělá atd. Jaké auto, případně odkud v jakém stavu atd. by pro mě bylo vhodné? Nejraději mám období cca 1950-1970, ale není to podmínkou.

Pokud víte o něčem v okolí Olomouce, případně chcete hodit řeč s nadšencem a totálním amatérem budu taktéž rád za odpověď.

David

eLzyx
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03. črc 2017 23:38:17

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od eLzyx » úte 04. črc 2017 0:11:46

1. chce to mít nadšení a znalost sebesama, že dokážeš projekty dotahovat do konce. Projektů "rozyebat to po dvorku a nechat shnít je více než dost)
2. chce to mít prostory (kryté stání + samostatná dílna je minimum)
3. chce to mít vybavení (vše od různých kladiv, šroubováků, stahováků, přes golasadu až po flexu, vrtačku atp., vše ideálně v profi kvalitě, aby to v půlce projektu nebylo na vyhození)
4. musíš si ujasnit co od toho očekáváš a co se ti líbí.
5. je vhodné umět nějaký světový jazyk, ideálně té země, ze které to auto pochází. Leckdy jsou k tomu k dostání renovační "manuály", nicméně ne v češtině.

Začal bych nějakými jednoduchými auty jako je 2CV, Trabant, F500, nebo něco od VW ... Brouk, T2, 181. Jsou to kultovní auta, u kterých zas až tak nevadí, když se odchýlíš od originálu. Pokud se chceš držet originálu, tak nějakou Škodovku jako 100, 1000, 110R. U toho je šance, že na tom neproděláš kalhoty (ale jen třeba tričko :lol: ).
Z těch dražších a složitějších aut ... DS, Volvo P1800, Capri nebo nějaké britské či italské "lidové" sporťáky. Případně nějaké offroady, jako je Land Rover II. series ... prostě auta, co jsou v kurzu a stále se na ně dá sehnat dost dílů.
Vykašlal bych se na málo rozšířená auta, pokud k nějakému nemáš nějaký vztah.

ireas
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 20. dub 2017 11:52:59

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od ireas » úte 04. črc 2017 7:18:42

Díky za odpověď. Vztah mám tak maximálně ke starým Tatrám a Porschům, ale to spíš proto, že miluju zvuk vzduchem chlazených motorů. Každopádně tyhle auta jsou trochu mimo můj dosah (asi tak pětinásobně :D). Každopádně nad broukem jsem uvažoval taky, přijde mi, že je to poměrně hezké vozítko a podle toho kolik se jich vyrobilo by nemuselo být úplně těžké sehnat díly.

Co se týká seznamu potřebných věcí tak doufám že mám do určité míry vše a když něco nebude tak samozřejmě počítám s tím, že budu postupně doplňovat. Co se týká znalosti sebe sama, je mi 26 nedělám si iluze :D každopádně daleko raději budu trávit volný čas v garáži než v hospodě, takže asi tak.

Každopádně díky za radu, zkusím se poohlédnout po něčem dostupném a snad se časem i dostanu do toho stavu kdy z Vás začnu tahat rozumy jak se co dělá :)

eLzyx
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03. črc 2017 23:38:17

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od eLzyx » úte 04. črc 2017 13:12:55

doporučuju pročíst fórum flat4.org (české), kde se sdružuje grupa vzduchem postižených volkswagenistů (včetně mě, který VW nemá rád. Ale aircooled boxer je aircooled boxer, značka neznačka).
Brouků je spousta typů, takže také doporučuji před koupí nasát informace, kterého. Jestli dědka, rovnosvětlo, mexikánce, nebo superbrouka.
Případně si i nastuduješ jak takový Brouk má vypadat, abys nekoupil totální bastl.

Ali
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. kvě 2018 14:06:59

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od Ali » úte 15. kvě 2018 14:07:30

Jsem ve stejném stádiu. Chci si koupit vysněné Eldorado (přesně tohle https://www.veteran-prodej.cz/vuz/cadil ... tible-123/ ), ale bojím se, abych renovaci zvládl. Chci si to udělat sám postupně, ale nevím jestli získám všechno potřebné nářadí.

jarek
Příspěvky: 2
Registrován: pát 25. led 2019 16:35:48

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od jarek » pát 25. led 2019 16:42:34

Otec si taky pořídil veterána a pustil se do renovace, ale dobře to nedopadlo, rozdělal a nikdy nedokončil a pak to prodal někomu.. Snad budu úspěšnější, pokud se odhodlám veterána pořídit :-)

bgm25
Příspěvky: 2
Registrován: pon 22. dub 2019 10:14:06

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od bgm25 » pon 22. dub 2019 10:17:56

Přidal bych k tomu ještě základní znalosti o tom, jak fungují některé chemické přípravky - odrezovače, primery apod., jak se nanáší a jak se polymerizuje...
K renovaci veterána bych ejště přidal dostupnost dílů - po ČR toho moc povětšinou nebývá, především u těch amerických...

Ali
Příspěvky: 16
Registrován: úte 15. kvě 2018 14:06:59

Re: Jak začít s veteránem?

Příspěvek od Ali » čtv 30. led 2020 11:33:49

Nevím jak to vidíte vy, ale podle mě je renovace veteránů o hodně těžší, než se na první pohled zdá. U mě je teda obrovský problém s prostorem, jelikož mám pouze malou garáž na jedno auto.

Odpovědět